ULGA NA
ROBOTYZACJĘ
Celem wprowadzenia z początkiem 2022 roku ulgi na robotyzację było przyspieszenie procesu cyfrowej transformacji w polskich przedsiębiorstwach i zwiększenie ich konkurencyjności zarówno na rynku polskim, jak i rynkach międzynarodowych. Dzięki uldze właściciele firm mogą odliczyć koszty robotów i towarzyszących im urządzeń oraz oprogramowania.
Ulga na robotyzacje przysługuje podatnikom, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy uzyskują przychody z działalności operacyjnej: „Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych, niż przychody z zysków kapitałowych.
Ulga na robotyzację podlega limitowi terminowemu i obowiązuje od początku 2022 do końca 2026 roku. Wydane na robotyzację środki rozliczyć będzie można do 2032 roku.
Odliczeniu podlega zakup nowych robotów przemysłowych, maszyn oraz urządzeń peryferyjnych, potrzebnych do działania robotów przemysłowych, maszyn oraz urządzeń związanych z bezpieczeństwem na stanowisku pracy, na którym ma miejsce kooperacja robota przemysłowego i człowieka. W tej kategorii mieszczą się między innymi sterowniki, czujniki, przekaźniki, urządzenia ochronne i wiele innych. Uldze podlegają również maszyny oraz urządzenia, których zadaniem jest wsparcie robotów przemysłowych zarządzaniem, serwisem czy diagnostyką, a także wszystkich urządzeń, które są niezbędne podczas współpracy człowieka i maszyny. Ponadto rozliczeniom podlegają koszty, poniesione na wartości prawne i niematerialne, związane z uruchomieniem i działaniem robotów, szkolenia, niezbędne do ich obsługi i oprogramowania, a także opłaty leasingowe – jeśli przedsiębiorca decyduje się na finansowanie w systemie leasingowym.
Co istotne, do uwzględnienia ulgi konieczny jest zakup robota, który wpisuje się w określoną przez ustawodawcę definicję: roboty przemysłowe muszą być automatycznie sterowalne, programowalne, muszą móc pracować w trybie wielozadaniowym, mieć właściwości lokomocyjne lub manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych, łączyć się z systemami teleinformatycznymi, przekazywać dane w postaci cyfrowej i posiadać minimum trzy stopnie swobody. Muszą to być urządzenia monitorowane cyfrowo z opcją integracji z innymi maszynami, a pracować mogą w systemie mobilnym lub stacjonarnym.
Ulga na robotyzację uwzględniana jest we wszystkich przypadkach, o ile podatnik dopełnił wskazane wymogi formalne, wynikające z zapisów ustawy. Nie wymaga składania specjalnych wniosków.